Kā aprēķināt savu nākotnes pensiju

Ja jums kāds pajautātu – kāda būs jūsu nākotnes pensija, vai jūs varētu uzreiz atbildēt?

Pensiju līmeņi, darba stāžs un sociālās iemaksas – neiedziļinoties, tas viss var šķist sarežģīti, tomēr savu potenciālo nākotnes pensiju iespējams aprēķināt diezgan vienkārši, neatejot no datora.

Īsumā – Latvijā šobrīd pastāv trīs pensiju līmeņi. 1. un 2. līmenis ir valsts garantētā pensija, kuru saņemsiet, sasniedzot valsts noteikto pensionēšanās vecumu. Iemaksas pensiju 1. un 2. līmenī tiek veiktas automātiski par visiem strādājošajiem, kuri veic sociālās apdrošināšanas iemaksas, vienkāršiem vārdiem sakot – maksā sociālo nodokli.

Pensiju 1. līmenis

Pensiju 1. līmenī veiktās iemaksas tiek izmantotas, lai izmaksātu vecuma pensijas esošajai pensionāru paaudzei. Principā 1. līmeņa pamatā ir paaudžu solidaritāte, kad šībrīža strādājošie atbalsta vecāku paaudzi, tāpat kā mūsu bērni rūpēsies par mūsu nākotnes pensijām.

Pensiju 2. līmenis

Savukārt pensiju 2. līmenī iemaksas uzkrājas tieši jums un netiek dalītas starp esošajiem pensionāriem. Ja esat dzimis no 1951. gada 2. jūlija līdz 1971. gada 1. jūlijam, tad pensiju 2. līmenim varat pievienoties brīvprātīgi. Visiem, kuri dzimuši pēc 1971. gada 1. jūlija, dalība tajā ir obligāta. Atšķirībā no 1. līmeņa savu pensiju 2. līmeņa kapitāla pārvaldītāju jūs varat izvēlēties pats.

Pensiju 3. līmenis

Pensiju 3. līmenis ir privātās pensijas uzkrājums, kurā iesaistīties ir katra strādājošā paša brīva izvēle – tas ir veids, kā, veicot regulāras iemaksas pensiju fondā, palielināt savas nākotnes pensijas apmēru. Turklāt, veicot iemaksas privātās pensijas uzkrājumā par summu, kas nepārsniedz 10 % no jūsu gada bruto ienākumiem, jūs varat saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus 23 % apmērā.

Pensijas vēl nav? Vajag naudu? Salīdzini izdevīgākos 8 aizdevējus:

krediti-tabula

Kā uzzināt prognozējamās pensijas apmēru?

Portālā www.manapensija.lv šim nolūkam izveidots ērts kalkulators – pēc iespējas precīzāka rezultāta iegūšanai jums tikai jānoskaidro savs esošais uzkrājums pensijai.

Lai noskaidrotu savu šā brīža pensijas 1. līmeņa uzkrājuma apmēru, jums jādodas uz portālu Latvija.lv, jāmeklē izvēlne “Informācija par prognozējamo vecuma pensijas apmēru” zem sadaļas “Pensijas kapitāls” – “Kopā”. Tam jāpieskaita klāt pensijas 1. līmeņa kapitāls par darba stāžu līdz 1996. gadam, kas pieejams izvēlnē “Informācija par prognozējamo vecuma pensijas apmēru” zem sadaļas “Pensijas sākuma kapitāls” – “Sākuma kapitāls”.

Informācija par pensijas 2. līmeņa uzkrājumu pieejama portāla Latvija.lv atskaitē “Valsts fondēto pensiju shēmas (pensiju 2. līmeņa) dalībnieka konta izraksts” zem sadaļas “Fondētās pensijas kapitāls perioda beigās” – “Uzkrātais kapitāls”.

Savukārt, lai noskaidrotu šā brīža pensijas 3. līmeņa kapitālu, jāsazinās ar savu privātās pensijas fondu, vai arī jāaplūko informācija internetbankā, ja jūsu banka nodrošina šādu iespēju.

Izmantojot pensiju kalkulatoru, jūs varat arī uzskatāmi redzēt, kāds būtu optimālais ikmēneša iemaksu lielums pensiju 3. līmenī, lai sasniegtu sev vēlamo pensiju nākotnē.

Protams, jāņem vērā, ka nākotnes pensijas aprēķiniem ir informatīvs raksturs – ja mainīsies darba alga vai citi rādītāji, mainīsies arī pensijas apmērs.

Jāņem vērā arī tas, ka dzīves ilgums pagarinās, un pensijas vecuma sasniegšana ir tikai viena no pieturām dzīves ceļā. Piemēram, 2045. gadā, kad pensionēsies tagadējie trīsdesmitgadnieki, dzīves ilgums tiek prognozēts ap 78 gadiem vīriešiem un 85 gadiem sievietēm – tas nozīmē, ka pensijā būs jāaizvada vēl ilgi gadi. Tieši tāpēc nākotnes pensijas apmērs ir ļoti būtisks nosacījums, lai jūsu vecumdienas būtu pārtikušas un kvalitatīvas.

Ja šobrīd prognozējamais pensijas apmērs nešķiet pietiekams, ir jāsāk rīkoties, izlīdzinot ienākumus starp aktīvo darba laiku un atpūtu, lai daļu nopelnītā novirzītu vēlākiem gadiem.

Avots: seb.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.