Banku kredītpolitika mājokļu iegādei kļūst elastīgāka

Mājokļa iegāde ir finansiāls izaicinājums teju ikvienam potenciālajam pircējam, jo hipotekārā kredīta saņemšanas gadījumā nekustamā īpašuma iegādei nepieciešams veikt ievērojamu pirmo maksājumu, kas bieži vien ir pat 20% apmērā no īpašuma vērtības. Reaģējot uz nekustamā īpašuma tirgus aktivizēšanos un aizvien augošo interesi par nekustamā īpašuma iegādi, DNB banka nolēmusi atgriezties pie aktīvas kredītpolitikas – turpmāk klientiem piedāvāt elastīgākus hipotekārā kredīta izsniegšanas noteikumus, tādējādi atvieglojot jauna mājokļa vai cita nekustamā īpašuma iegādes iespējas.

Kā norāda DNB bankas valdes locekle un viceprezidente Anita Bērziņa, atsaucoties uz šīm pozitīvajām tendencēm, DNB banka, kas vienmēr hipotekārās kreditēšanas tirgū bijusi aktīva un izdevīgus piedāvājumus sniedzoša banka, izveidojusi klientiem elastīgākus hipotekārā kredīta saņemšanas nosacījumus, kas atbilst arī aktuālākajām pieprasījuma tendencēm. Ja līdz šim, vērtējot kredīta prasītāju pieteikumus, pirmām kārtām uzmanība tika pievērsta nekustamā īpašuma atrašanās vietai, tad patlaban uzsvars tiek likts uz mājokļa vērtību un kredīta prasītāja ienākumiem un vēlmēm.

Lielai daļai iedzīvotāju viens no būtiskākajiem šķēršļiem, aizņemoties bankā naudu mājokļa iegādei, aizvien ir pirmā iemaksa. Līdz ar to viena no DNB bankas prioritātēm ir arī atvieglotāku nosacījumu piemērošana pirmās iemaksas maksājumam. Piemēram, lielu atsaucību potenciālo klientu vidū gūst iespēja pirmo iemaksu hipotekārā kredīta saņemšanai nosegt ar īres maksu. Šādā veidā cilvēks, kam vēl nav uzkrāta visa pirmās iemaksas summa, maksājot īri, aptuveni gada līdz pusotra gada laikā var nosegt pirmo iemaksu, bet pēc tam bankai apmaksāt atlikušo hipotekārā kredīta daļu.

DNB banka sadarbībā ar finanšu institūciju «Altum» sagatavojusi īpašus hipotekāros piedāvājumus arī ģimenēm, kuras kvalificējas valsts atbalsta programmai mājokļa iegādei. Šis atbalsts piedāvā samazināt pirmās iemaksas apmēru apmaiņā pret valsts galvojumu kredīta ņēmējam.

Programma sniedz iespēju saņemt hipotekāro kredītu ģimenēm, kurām ir pastāvīgi ienākumi, taču nav uzkrājumu pirmās iemaksas veikšanai. Valsts galvojuma apmērs ir atkarīgs no bērnu skaita ģimenē, piemēram, viena bērna ģimene var saņemt 10% no aizdevuma summas, bet ne vairāk kā 10 000 eiro, divu bērnu ģimene – līdz 15% no aizdevuma summas, bet ne vairāk kā 15 000 eiro, savukārt ģimene ar trīs un vairāk nepilngadīgiem bērniem – līdz 20% no aizdevuma summas, bet ne vairāk kā 20 000 eiro. Maksājamā aizdevuma kopsumma no tā gan nesarūk, taču par valsts galvojuma tiesu klientam samazinās pirmās iemaksas apmērs.

Tāpat ģimenes atzinīgi novērtējušas iespējas, ko sniedz DNB bankas meitas uzņēmums «Salvus», kas hipotekāro kredītu ņēmējiem piedāvā aizdevumu līdz pat 90% no īpašuma vērtības. Šāds piedāvājums aptuveni divas reizes samazina pirmās iemaksas apjomu mājokļa iegādei.

Piemēram, kādā no Rīgas mikrorajoniem pērkot labiekārtotu divistabu dzīvokli par 50 000 eiro, parastajā kārtībā pirmā iemaksa pircējam būtu 20% no tā vērtības jeb 10 000 eiro. Bet, pērkot dzīvokli, kurš pašlaik ir bankas meitas uzņēmuma «Salvus» īpašumā, pirmā iemaksa šādam dzīvoklim būtu uz pusi mazāka – 10% no īpašuma vērtības (5 000 eiro). Savukārt, ja ģimene kvalificējas valsts atbalsta programmai, tad, pērkot šo pašu «Salvus» piedāvāto dzīvokli, pirmā iemaksa būtu nevis 10%, bet vēl divreiz mazāka (2 500 eiro).

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.