Kāpēc labāk kontaktēties ar tiem, kas mazāk strādā un vairāk saņem? Par šo jautājumu saistībā ar Grieķijas krīzi savā iknedēļas slejā «BNS» viedokli paudis Austrumeiropas jautājumu eksperts Edvards Lūkass, ziņo ārvalstu mediji.
Grieķiem cilvēciski var just līdzi, bet kāpēc trūkuma cietējiem Baltijas valstīs būtu jāmaksā lielāki nodokļi vai ar savu naudu jāpalīdz cilvēkiem, kuri paši vainojami savās problēmās? Šādu jautājumu savā slejā uzdod Lūkass.
Viņaprāt, grieķu sistemātiskā nespēja izveidot mūsdienīgu statistikas vai zemes kadastra departamentu, reformēt tenderu sistēmu, liberalizēt darbaspēka un preču tirgu, izsauc aizvainojuma sajūtu valstīm, kas pielikušas smagas pūles, lai pāris desmitus gadu laikā no postpadomju valstīm pārtaptu veiksmes stāstā. Vai tad Ukraina nav vairāk vērts ES palīdzības kandidāts? Savā slejā retoriski jautājis Lūkass.
Pēc nedēļas, ko pavadījis Ukrainā un Grieķijā, Lūkass savā slejā abas valstis salīdzina. Viņaprāt, nekompetentā politiskā elite ne reizi vien pievīlusi abas no valstīm.
Vēlēšanas tiek piedāvāts izvēlēties starp neliešiem un idiotiem (kas visbiežāk esot vieni un tie paši cilvēki). Abās valstīs darbojas problemātiski radikālie grupējumi – «Pirmais sektors» Ukrainā un «Zelta blāzma» Grieķijā.
Tajā pašā laikā, sabiedrības viedoklis abās valstīs ir daudz saprātīgāks. Kā Grieķijā, tā Ukrainā vairums tic, ka Eiropas integrācija ir viņu liktenis un tiesības. Abām valstīm nepieciešams sevī daudz ko izmainīt, lai šo mērķi sasniegtu.
Grieķija ir pārkāpusi noteikumus un par to tā arī jāsoda, uzskata Lūkass. Ukraina seko noteikumiem, tāpēc tai arī jāpalīdz. Klauniem līdzīgie politiķi – diletanti esot iztērējuši savu uzticības kredītu un padarījuši vājāku Grieķijas valsts ekonomiku. Grieķi izvēlējās viņus par valdības vadītājiem un atbalstīja viņus referendumā. Tāpēc viņiem arī jāatbild par sekām.
Lūkass atgādina par Rumāniju un Bulgāriju, kas pārkāpusi pirms iestāšanās ES doto solījumu par tiesu sistēmas reformu un cīņu ar korupciju un viņus neviens neapturēja.
Šāda pieeja pēc Lūkasa domām ved uz to, ka vēlāk šīs valstis tāpat turpinās eksistēt un arī turpmāk mums ar tām būs darīšana.
ES būtu jāuzvedas kā impērijai. Ja ES nostiprinās savas robežas, no tā iegūs visi tās locekļi, uzskata Lūkass. Ja tas netiks izdarīts, rezultāts būs pretējs, viņš paredz.
Tas pats, ko ES izmantotu Grieķijas gadījumā, šobrīd pienākas Ukrainai, uzskata Lūkass. Tas ES izveidotu par nāvējošu Putina režīma pretinieku, nobeigumā paudis Lūkass.